Dzieci w malarstwie Poznań

Znów spotykamy infantkę

25 stycznia 2009

Spacerując wczoraj po Muzeum Narodowym w Poznaniu, spotkałyśmy naszą dobrą znajomą. Z infantką Małgorzatą spędziłyśmy przecież dużo czasu: Infantka

Teraz oglądałyśmy ją znów, na dwóch obrazach Jerzego Piotrowicza. Jego „Las Meninas” z 1987 to bardzo ciekawe interpretacje Velazqueza.

Jeden obraz w tonacji czarno-białej, drugi bardzo barwny i pełen ekspresji. Oba – na dłuższą chwilę – przykuły uwagę dzieci, które zaczęły poszukiwać w nich znajomych treści.

 

„Panny dworskie” Diego Velazqueza był i jest jednym z najczęściej interpretowanych arcydzieł malarstwa. Dorosłym polecam dalsze poszukiwania. Wg mnie, najciekawsze komentarze do „Las Meninas” stworzyli Joel Peter Witkin, a także Peter Greenaway w filmie „Wyliczanka”.

 

Dzieci zabierzmy raczej do muzeum, by poznały oryginał. Teraz możemy zajrzeć do madryckiego Prado, nie wychodząc nawet z domu. Muzeum, we współpracy z „Google Earth” przygotowało wirtualną wycieczkę do wnętrza galerii i możliwość obejrzenia czternastu arcydzieł malarstwa – w tym „Las Meninas” Velazquez’a – w bardzo wysokiej rozdzielczości. Możemy wprost „wędrować” po obrazie, przybliżając jego poszczególne fragmenty, szukając ciekawych szczegółów i próbować zgadywać ich miejsce w całej kompozycji.


Podobne Wpisy

2 komentarze

  • Odpowiedz Grzegorz 26 stycznia 2009 o 12:51

    Polecam ciekawą książkę o obrazie Velazqueza: “Tajemnica Las Meninas” red. Andrzej Witko

  • Odpowiedz Wyprawa do Barcelony – Dzień pierwszy | Pikinini 17 grudnia 2015 o 21:21

    […] „Las Meninas” Diego Velasquez’a, które zostało już kiedyś opisane na blogu (TUTAJ oraz TUTAJ). Dziewczyny bezbłędnie rozpoznały, co było pierwowzorem tego niezwykłego zestawu. Mi […]

  • Odpowiedz