Dzieci w malarstwie Historia dzieciństwa

Infantka

8 listopada 2008

Oto infantka Małgorzata Teresa. Tytuł infantki nadawano hiszpańskim i portugalskim córkom królewskim a jedną z najbardziej sławnych stała się właśnie Małgorzata. Sławę swoją zawdzięcza Diego Velazquez’owi, nadwornemu malarzowi jej ojca, króla Hiszpanii Filipa IV.

Królewna była ulubienicą dworu, słodką dziewczynką o naturalnym wdzięku i urodzie. Velazquez szczerze oddawał wygląd i charakter swoich modeli ale w przypadku Małgorzaty nie musiano obawiać się, że jej portrety będą źle odebrane na dworze przyszłego małżonka, cesarza Leopolda I. Odkąd więc królewna skończyła trzy lata, Velazquez portretował ją często a obrazy wysyłano do Wiednia.

Najbardziej jednak znanym jej wizerunkiem, jest ten z dzieła „Las Meninas” („Panny Dworskie”).
Velazquez "Panny Dworskie"

Wieloznaczność kompozycji obrazu prowokowała różne jego interpretacje. Kogo tak naprawdę portretował tu Velazquez? Parę królewską, której odbicia widoczne są w lustrze, infantkę, czy może po prostu to jego autoportret w otoczeniu dworu królewskiego?

To pytanie zadałam też dzieciom
Starsza córka wykonała przestrzenny model obrazu, a na pustej sztaludze miała szansę narysować to, co według niej malował Velazquez. Narysowała parę królewską:)

Na obrazie Małgorzata ma 5 lat, kiedy miała 14 wyszła za mąż i została cesarzową. Zmarła przy porodzie czwartego dziecka w wieku 22 lat.

Velazquez fascynuje. Pablo Picasso namalował cykl 58 płócien zainspirowanych jego malarstwem, w tym aż 44, które odnoszą się bezpośrednio do „Las Meninas”.
Dzieci były nimi bardzo zaciekawione, choć królewna w tej interpretacji nie przypadła im raczej do gustu:)

Ciąg dalszy we wpisie:  Znów spotykamy infantkę

Podobne Wpisy

Komentarze

 • Odpowiedz Aurora 1 stycznia 2009 o 13:03

  Ciekawy obraz. Przychodzi na myśl odwieczne pytanie: co autor miał na myśli?…

 • Odpowiedz annielo 6 listopada 2009 o 23:12

  Eh, “infantka” – dziecinstwo krolewny, a pozniej tak mloda smierc… Szkoda.

 • Odpowiedz emkagoska 21 maja 2010 o 15:27

  Wow, to chyba najładniejszy blog na który trafiłam, jak zwykle przypadkiem z resztą bo szukałam czegoś więcej na temat Velazqeza, czyta się wspaniale, zawitałabym na dłużej ale jak zwykle się śpieszę:) Pozdrawiam serdecznie.

 • Odpowiedz asianowak 24 września 2015 o 15:51

  fajna strona

 • Odpowiedz Wyprawa do Barcelony – Dzień pierwszy | Pikinini 17 grudnia 2015 o 21:20

  […] dziełem „Las Meninas” Diego Velasquez’a, które zostało już kiedyś opisane na blogu (TUTAJ oraz TUTAJ). Dziewczyny bezbłędnie rozpoznały, co było pierwowzorem tego niezwykłego zestawu. […]

 • Odpowiedz