Poznań

Nocny Poznań w blasku neonów

2 maja 2015

„Dobrze pracujesz, dobrze odpoczywasz”. Neon z tym przesłaniem towarzyszył mi w czasie wieczornych powrotów do domu. Nie wiem już jakie były jego kolory, ale pamiętam jak czekałam by po pierwszej części zdania „Dobrze pracujesz…” i chwili przerwy, pojawiło się uspokajające zakończenie „…dobrze odpoczywasz”! Całość wieńczyło obracające się koło zębate (?!) kojarzące się w tamtych czasach z jedynie słusznym rodzajem pracy.

Neon był dla nas tak oczywistym sąsiadem, że nikt chyba nie pomyślał by go sfotografować. Zresztą czy nocne zdjęcie wykonane naszym rodzinnym Zenitem byłoby wtedy w ogóle wykonalne? Kiedyś jednak neon niezauważalnie i bezpowrotnie zniknął. Pewną nadzieję na jego odnalezienie niosłam ze sobą wybierając się na wystawę w poznańskim Muzeum Narodowym: „Poznań w blasku neonów”.

Mojego migoczącego znajomego tam jednak nie spotkałam. Nie było również śladu po innym bliskim mi neonie – zmieniającej kolory otwartej książce, wieńczącej budynek szkoły odzieżowej przy ul. Kazimierza Wielkiego. Oglądaliśmy ją przejeżdżając tramwajem przez most na Warcie.

Pomimo pierwszych rozczarowań, wystawę bardzo polecam. Jeśli nie odnajdziecie dawnych znajomych, doświadczycie klimatu lat 60. i 70., historii i emocji, które niosło ze sobą rozświetlone neonowymi rurkami miasto.

neon z Poznania

Koziołki

Neon Poznań

Neon na Placu Wolności

 Pałac Górków

Ogród Botaniczny

Poznań i neony

Poznańskie neony

Iksi

Gwiazda w Poznaniu

MO

Jedną z najciekawszych właściwości neonów był ich ruch. Jego też brakuje trochę na wystawie, choć wiem, że wypływa to z oczywistych, technicznych ograniczeń dostępnej materii. Tym bardziej ucieszył mnie filmik, na którym zarejestrowano neon z nieistniejącego już budynku dawnego kina Bałtyk. Obok niego też często przejeżdżaliśmy. Teraz mogłam podzielić się tym miłym wspomnieniem z dziećmi…

Na koniec chciałabym pokazać Wam jeszcze nasz własny wkład w historię neonów. Zdjęcie spadających na patelnię rybek wykonał wiele lat temu mój mąż na poznańskiej Wildzie. Jak twierdzi autor zdjęcia, neon reklamował sklep garmażeryjny. Ta ciekawa reklama już nie istnieje, nie znaleźliśmy jej również na wystawie…

Neon z rybkami

„Nocny Poznań w blasku neonów”. Wystawa czynna w Muzeum Narodowym w Poznaniu do 7 czerwca 2015. Polecamy!

/

Podobne Wpisy

Komentarze

Odpowiedz