Dzieci i sztuka Poznań Wydarzenia

W rezerwacie Genius loci

16 lutego 2013

Poznański Ostrów Tumski to chyba wymarzone miejsce pracy dla każdego archeologa:)

Ostrów Tumski

Jego ponad tysiącletnia historia, gwarantuje spektakularne sukcesy odkrywcze. I takich zresztą zdarzyło się tu mnóstwo. Nie zawsze są one jednak zauważalne i znane zaglądającym na wyspę turystom, którzy zresztą oczekują przekazu informacyjnego w coraz bardziej atrakcyjnej formie. Taki warunek spełnia otwarty niedawno rezerwat archeologiczny Genius loci, który właśnie odwiedziliśmy z dziećmi.

Na Ostrowie Tumskim

Prezentowane są tam fragmenty średniowiecznych umocnień grodu z okresu X wieku i późniejszych, zbudowanych w wieku XVI. Nie jest to jednak zwyczajny wykop, ale skryte w nowoczesnym budynku, prawdziwe multimedialne centrum edukacyjne.

Zwiedzanie rozpoczyna się obejrzeniem kilkunastominutowego filmu 3D…

Film 3D w rezerwacie archeologicznym

…później wyposażeni w audioprzewodniki wkraczamy na szklaną podłogę, pod którą skrywa się przepastny wykop z szesnastowiecznymi murami obronnymi biskupa Lubrańskiego. Mnie trochę dopadł lęk wysokości:)

Mury obronne biskupa Lubrańskiego

W kolejnym, kilkudziesięciometrowym wykopie można podziwiać zabezpieczony wał z czasów Mieszka I, który najpierw ogląda się stojąc wysoko za szklaną barierką, a później schodzi się do jego podstawy.

Rezerwat archeologiczny Genius loci w Poznaniu

Przy edukacyjnych tabletach z widokiem na najstarsze relikty naszego państwa, spędzić można naprawdę sporo czasu…

Multimedia na Ostrowie Tumskim

Bardzo lubimy poznańską katedrę i spacery cichymi uliczkami Ostrowa Tumskiego. Nowy rezerwat to kolejne miejsce, do którego warto tu zaglądać.

/

Podobne Wpisy

Komentarze

Odpowiedz