Dzieci w ogrodzie Podróże: Polska Wielkopolska

W niezwykłym parku

20 października 2012

O Parku Orientacji Przestrzennej pierwszy raz usłyszeliśmy, przygotowując dla niego nasz drewniany wózek z dyszlem. Później na poznańskim Starym Rynku trafiliśmy do pawilonu promującego to nowe miejsce, gdzie dzieci mogły przez kilka chwil doświadczyć świata niewidomych.

W końcu wybraliśmy się na wycieczkę do Owińsk, do niezwykłego, jedynego w Europie parku, który służy dzieciom niewidomym ze znajdującego się tu Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, ale otwiera również swoje bramy dla wszystkich innych.

W parku znajduje się mnóstwo urządzeń do zabawy i edukacji – tory przeszkód, huśtawki, zabawki dźwiękowe, bieżnie, trampoliny, ściany wspinaczkowe…

W Owińskach

Park Orientacji Przestrzennej w Owińskach

Owińska

Park Orientacji Przestrzennej w Owińskach

Dzieci niewidome mogą bezpiecznie i wesoło uczyć się sprawnego poruszania w terenie, a dzieci widzące spróbować poznać doświadczenia niewidzących rówieśników.

Jest i nasz wózek, który został przymocowany do specjalnego okręgu, tak by nie zmieniał trasy, po której prowadzi go niewidome dziecko.

Park Orientacji Przestrzennej

Wózek w Parku Orientacji Przestrzennej w Owińskach

Sensorycznemu poznaniu służy również barokowy, odrestaurowany ogród, w który wkomponowano piaskownicę, miejsca czerpania wody, a dzieci mogą wąchać kwiaty, zioła i hodować warzywa.

Ogród barokowy w Owińskach

Wśród starych drzew parkowych i owocowych posadzono i otoczono płotkami młode krzaczki porzeczek, agrestu, drzewka brzoskwini i grusz, a wszystko opisano tabliczkami. Jest i pawilonik ze zwierzakami – bażantami, królikami, przepiórkami.

Zwierzaki w Owińskach

Pięknie i bardzo ciekawie. Odwiedźcie to miejsce koniecznie!

A TUTAJ jeszcze więcej o tym projekcie.

/

Podobne Wpisy

3 komentarze

 • Odpowiedz zakladka 21 października 2012 o 08:18

  Park jest wspaniały. A my się zgrałyśmy się , u mnie “Czarna książka kolorów”:
  http://zakladka-do-ksiazki.blogspot.com/2012/10/czarna-ksiazka-kolorow-maneny-cottin.html

  pozdrawiam, miłej niedzieli:)

 • Odpowiedz Ala 24 października 2012 o 14:18

  Nie do konca rozumiem czym sie rozni ten park od innych podobnych parkow dla dzieci? Nie wyglada specjalnie bezpieczniej chyba ze niewidzace dziecko ma przewodnika, ktory ostrzeze przed przeszkoda lub powie kiedy nalezy sie wspiac. Ale wtedy moze isc z nim do kazdego innego parku, niekoniecznie do tego?

 • Odpowiedz Agnieszka (Pikinini) 25 października 2012 o 05:58

  Zakładko
  ‘Czarna książka..” wkrótce i u nas. Jest super!
  Ala
  Musisz koniecznie odwiedzić kiedyś ten park. Od razu zobaczysz tę różnicę:)

 • Odpowiedz