Kaszuby Podróże: Polska

W gościnie u motyli i w paszczy tygrysa

3 sierpnia 2013

Ostatnie wakacyjne dni spędziliśmy na Kaszubach. Najciekawszym miejscem, które tam odkryliśmy to chyba Świat Labiryntów w Blizinach i nowopowstała motylarnia, w której rolę motylich hotelików spełniają domki z Pikinini.

Tunelową motylarnię otacza śliczny ogródek kwiatowo-ziołowy, z owadzim wielopiętrowcem, gotowym dać schronienie różnorodnym mieszkańcom pobliskich wzgórz kaszubskich.

Wokół motylarni

Wnętrze wygląda pięknie, a przecież całość powstała dopiero kilkanaście dni temu! Od razu widać, że czują się tu dobrze zarówno skrzydlaci mieszkańcy jak i miłośnicy przyrodniczych odkryć.

Wnętrze motylarni

Na takich tablicach edukacyjnych, możemy przeczytać, jakie to krajowe motyle nas otaczają i zobaczyć jak wyglądają w poszczególnych stadiach swojego rozwoju…

Tablice edukacyjne

Nowoprzybyłe i znalezione w motylarni gąsienice mieszkają w specjalnym „przedszkolu”, pełnym smakowitych dla nich roślin – pokrzyw, dzikiej marchwi…, roślin, których chyba coraz mniej w naszych trochę zbyt sztucznych ogrodach. Po tym kąciku widać jak powszechnie nielubiane „zielsko” służy równowadze ekosystemu i sprzyja obecności motyli.

Motyle przedszkole

Poczwarki są wszędzie, ale najbezpieczniejsze dla nich miejsce to stara szafa:)

Dorosłe motyle latają oczywiście po całej motylarni, ale ich aktywność zależy również od pogody i temperatury. Lubią spijać nektar z kwiatów, ucztować w karmidełkach z owocami…

Motyl na budlei

…pić wodę z kamiennych poidełek…

Motyl przy poidełku

…siadać na osobach, które je zaciekawiły;)

Motyle i dzieci

…i lubią też nasze motyle domki….

Motyle domki w motylarni

Ostatecznie musieliśmy rozstać się z motylami, ale jesteśmy pewni, że jeszcze do nich wrócimy. Ich mały świat będzie się zapewne zmieniać, a czasami można tam zobaczyć prawdziwie niezwykłe zjawiska. Zajrzyjcie na stronę motylarni TUTAJ i zobaczcie, jaka ogromna ćma tam ostatnio zagościła!

W Świecie Labiryntów króluje kukurydza…

O kukurydzy

…ale zanim w nią weszliśmy, musieliśmy poradzić sobie z przejściem jeszcze innych labiryntów. Wszystkie były zaskakująco proste, ale czasami trudne do pokonania i skłaniające do logicznego „łamania głowy”. Myślę, że podobne byłyby świetnym pomysłem na zorganizowanie zabawy na szkolnych podwórkach…

labirynty

Wreszcie nadszedł czas na prawdziwe wyzwanie. Wejście na „Dziką Wyspę” zamieszkałą przez egzotyczne plemię „Bulla-Bulla”:) W labiryncie kryją się różne niespodzianki i tygrys, widoczny z większej wysokości…

Labirynt z kukurydzy

…dlatego wcześniej trzeba opracować trasę przejścia na planie…

Jak pokonać labirynt

Dopiero po wejściu do środka widać jak trudno przejść labirynt, jak łatwo się zgubić. To 3 ha i ponad godzinna przygoda.

W labiryncie

Szukamy drogi w labiryncie

W końcu pokonaliśmy labirynt i wszystkie niebezpieczeństwa!

Wyjście z labiryntu

Bawiliśmy się świetnie:)

W Blizinach

Więcej o naszych kaszubskich wakacjach już wkrótce…

/

Podobne Wpisy

Komentarze

Odpowiedz