Konkursy Wszystkie kategorie

Ulubiona książka dzieciństwa

16 września 2009

 

W dzieciństwie, jedną z moich ulubionych książek był zbiór baśni Słowian Zachodnich „Śpiewająca Lipka”. Książkę dostałam na urodziny od rodziców. Czytałam ją oczywiście wielokrotnie, ale przede wszystkim przygotowywałam na jej podstawie mnóstwo przedstawień kukiełkowych – w domu dla rodziny i w świetlicy szkolnej, wraz z wszystkimi dziećmi, które chciały przyłączyć się do zabawy.

Właśnie w świetlicy, moje baśnie gdzieś się zapodziały. Nie mogłam odżałować tej straty bo książka była z dedykacją, a podobnej przez wiele lat nie można było kupić. Kiedy urodziły się moje córki bardzo chciałam poczytać im baśnie ze „Śpiewającej Lipki”, ale książka – nie wznawiana przez lata – była dostępna jedynie na Allegro, gdzie stare, zniszczone egzemplarze osiągały bardzo wysokie ceny. Może wśród nich był nawet mój zaczytany i zaginiony tom:) Na szczęście niedawno książkę wydano ponownie i znów mogła znaleźć się na naszej półce.

Jakiś czas temu zakończyłyśmy z dziewczynkami czytanie „Cudownej Podróży” Selmy Lagerlof z pięknymi ilustracjami Janusza Grabiańskiego. Dwa tomy tej powieści było już mocno sfatygowane, a dziewczynki – które bardzo żałowały, że podróż z Nilsem Holgerssonem się zakończyła – stwierdziły, że będą ją czytały również ze swoimi dziećmi. Z tego co wiem, książki z tak lubianymi przez nas ilustracjami nie wydano już od wielu lat.

Dlatego bardzo cieszy mnie inicjatywa Wydawnictwa Dwie Siostry, które wspierane przez serwis Allegro zamierza, w ramach serii Mistrzowie Ilustracji, wydać ponownie niektóre z zapomnianych już lektur dzieciństwa.

Jakie będą to książki? Mamy szansę sami o tym zadecydować, głosując na wybrane tytuły na specjalnej stronie Allegro: STRONA KONKURSOWA

Konkurs Wydawnictwa Dwie Siostry i Allegro 

Ja zamierzam zagłosować oczywiście na „Cudowną Podróż”, a także na ilustrowane przez Zdzisława Witwickiego „Z przygód krasnala Hałabały” i Bohdana Butenkę „Na straganie”.

Wspaniała akcja!

Moje typy konkursowe

Natomiast u nas, wśród wszystkich osób które do soboty (godz. 24:00) zostawią swój komentarz pod tym postem, rozlosujemy w niedzielę 20 września, dwie książki Wydawnictwa Dwie Siostry „Świat jest dziwny”.

Świat jest dziwny

Podobne Wpisy

Komentarze

 • Odpowiedz krepinska 16 września 2009 o 18:38

  W ramach zaspokojenia mojego wewnętrznego dziecka, zostawiam swój komentarz. Kocham rozkładane książki dla dzieci, sama nawet chcę jedną zrobić. Pozdrawiam

 • Odpowiedz robótki z myszką 16 września 2009 o 19:43

  Mam już kilka książek wydanych przez Dwie Siostry . Są piękne po prostu :-)). Ostatnio kupiłam sobie “Malutką Czarownicę”. Podobną inicjatywą wykazał się Siedmioróg wydając min. “Plastusiowy Pamiętnik”, “Karolcię” i “Słonia Trąbalskiego” . Pozdrawiam serdecznie.

 • Odpowiedz zosia 16 września 2009 o 19:48

  Śpiewająca Lipka to jedna z książek przewodnich mojego dzieciństwa 🙂 Jednooczka, dwuoczka, trzyoczka, Bijcie kije, samobije! Ciągle mamy ją w domu, choć sfatygowana jest niemiłosiernie i ma trochę błędów drukarskich. Też ma swoją historię, moja mama już w wieku siedemnastu lat kompletowała “bibliografię” dla swoich dzieci, i słusznie, bo potem już nie można było “Lipki” zdobyć. Doceniamy !

 • Odpowiedz Becia 17 września 2009 o 08:25

  Uwielbiam książki wydane przez “Dwie Siostry” i bardzo chciałabym, żeby ktoś jeszcze wydał książkę “Nazywam się Muszelka” pamięta ktoś jeszcze?

 • Odpowiedz medola 17 września 2009 o 09:34

  Moją książką zieciństwa , najważniejszą, ukochaną i otrzymaną od dziadka była “HEIDI”. Teraz czeka na półce na moją córkę aż trochę podrośnie..

 • Odpowiedz agnes 17 września 2009 o 10:38

  Śpiewająca Lipka doczekała się na szczęście pięknego wznowienia i znowu może cieszyć nasze oczy:)

 • Odpowiedz czarna_hanka 18 września 2009 o 10:13

  Ukochaną książką mojego dzieciństwa była “Ania z Zielonego Wzgórza”, i jej następczynie, dawno już ich nie czytałam, może czas byłoby powrócić do tej lektury…..

 • Odpowiedz tlingita 25 września 2009 o 11:50

  Och żałuje ze dopiero teraz tu zaglądnęłam! Bo książki z dzieciństwa to temat cudowny i bardzo dla mnie zajmujący 🙂 a pomysl z ponownym wydawaniem niektorych pozycji uwazam za genialny! moze jeszcze zdążę zaglosowac? 🙂

 • Odpowiedz Agnieszka (Pikinini) 25 września 2009 o 21:08

  tlingito,
  Na stronie konkursowej Allegro można oczywiście jeszcze głosować. U nas już było losowanie, ale będziemy jeszcze urządzać podobne:)

 • Odpowiedz mikael 23 grudnia 2009 o 11:15

  A co sądzicie o Mikołajku?:) Dla mnie to absolutna klasyka dziecięcej literatury. W tym roku przygotowałem na prezent siostrzenicy zestaw pięciu najstarszych, najzabawniejszych książeczek, którymi sam się zaczytywałem szczenięciem będąc;) Ach, wspomnienia…

 • Odpowiedz Agnieszka (Pikinini) 23 grudnia 2009 o 12:21

  Mikołajka oczywiście uwielbiamy! Najnowszy znajdzie się w tym roku pod choinką:)

 • Odpowiedz mimi 28 grudnia 2009 o 16:12

  “Mikołajek” właśnie! To najfajniejsza książka jaką pamiętam z tamtych czasów. A nawet nie jedna, ale pięć. Nie wiem dlaczego nie było ich w tym plebiscycie, no chyba, ze dlatego, ze wydaje je nasza księgarnia a nie to wydawnictwo.

 • Odpowiedz