Podróże z dziećmi Wszystkie kategorie

Podróż do (angielskiej) przeszłości

11 września 2011

 

Muzeum Milestones świetnie nadaje się na odwiedziny w deszczowy dzień. W ogromnej hali, odtworzono ulice starego, angielskiego miasteczka. Część zaaranżowano na wzór czasów wiktoriańskich, część jak w latach 30-tych XX wieku.

 

W witrynach i wnętrzach sklepowych, warsztatach czy budynkach urzędów wystawiono tematyczne kolekcje starych sprzętów domowych, opakowań spożywczych, zegarów, aparatów fotograficznych, zabawek i innych skarbów. Z głośników płyną odgłosy miasta, a wszędzie rozstawione są figury ludzi zajętych swoją codzienną pracą.

Muzeum organizuje tematyczne inscenizacje „żywej historii” i w dniu, w którym my trafiliśmy do Milestones, wspominano akurat – naznaczone wojną – lata 40-te. Po ulicach przechadzali się ludzie ubrani tak, jakby żywcem przeniesiono ich z tamtych czasów.

Milestones museum

Sklepiki w Milestones

Na wystawie

Uliczki Milestones

W latach 40-tych

Dzieci mogły za to przebrać się w stroje z epoki wiktoriańskiej i czasami trudno było odróżnić je od figur stałych mieszkańców miasteczka:)

Dzieci w Milestones

Niektórzy z nich pojawiali się w zaskakujących miejscach, jak np. w latrynie na jednym z ukrytych podwórek:)

Podobał nam się bar w którym dziewczynki wypiły lemoniadę…

Dzień w Milestones

…i zbiory zabawek, podzielone na dziesięciolecia. Rozśmieszyło mnie kiedy nasza już trzynastoletnia Rozalka, z nostalgią analizowała zbiory zabawek z lat 2000+, wyszukując znajome sobie i wspominając dzieciństwo;) Od razu zwróciłam jej uwagę, że znacznie większe rozbieżności istniały w zbiorach zabawek dzieci angielskich i polskich we wcześniejszych latach – 80-tych, 70-tych czy 60-tych.

Zabawki w Milestones

To samo zresztą można by było powiedzieć o wyposażeniu mieszkań urządzonych w charakterystycznych dla poszczególnych dziesięcioleci stylach.

Mieszkania

Zosi bardzo podobało się wyposażenie starego zakładu fryzjerskiego, dział z pralkami…

Fryzjer i pralnia

…i kuchenkami…

Kuchenki

Ponieważ dominującym tematem dnia były lata 40-te, dzieci mogły zrobić z kartonu pudełko na maskę gazową – na wzór tych jakie nosiły angielskie dzieci w czasie bombardowań wojennych.

Lata 40-te w Milestones

Towarzyszyły nam też tańce i śpiewy z tamtego czasu i wcale nie widzieliśmy, padającego na zewnątrz muzeum, deszczu.

httpv://www.youtube.com/watch?v=AkImJ4YFCB4

Podobne Wpisy

Komentarze

 • Odpowiedz mamik 13 września 2011 o 13:56

  Ale Wam zazdrościmy, wspaniała lekcja historii i z pewnością świetna zabawa. Polskie muzea mają coraz ciekawszą ofertę dla dzieci, ale takich fascynujących miejsc ciągle jeszcze u nas za mało.Wpisujemy na listę marzeń-wyjazdowych. Pozdrawiamy Mamik i Szymon.

 • Odpowiedz Agnieszka (Pikinini) 14 września 2011 o 20:15

  Mamik,
  Dziękujemy za odwiedziny:)
  W Polsce rzeczywiście brakuje jeszcze takich miejsc, a nowe są straszliwie oblegane. Muzea zmieniają się i to świetnie, ale czekamy na więcej:)
  W Anglii nie mieliśmy praktycznie problemu, by w najbliższej (!) okolicy wybrać ciekawostki na dni deszczowe i słoneczne. Dzieje się tam mnóstwo i to jakby bez wielkiego “szumu”, tylko tak zwyczajnie.

 • Odpowiedz Yrsa 17 września 2011 o 18:14

  Wspaniałe miejsce , grunt to pomysł , a ten pomysł na żywe muzeum jest naprawdę b.dobry .
  Pozdrawiam Yrsa

 • Odpowiedz