Dzieci i sztuka Dzieci na świecie Dziecięca twórczość Historia dzieciństwa

Piłka

1 lipca 2012

Wraz ze świadectwem szkolnym, Zosia przyniosła do domu, kolejny numer klasowego dwumiesięcznika „Dzieciaki z klasą”. Pisałam już o nim przy okazji wydania pierwszego numeru, którego okładkę zdobił rysunek Zosi. Bardzo podoba mi się pomysł wydawania tej gazetki. Dzieci regularnie angażują się w jej tworzenie, mając okazję podsumować klasowe wydarzenia, pochwalić się swoimi osiągnięciami, nabyć nowe umiejętności, których wymaga choćby sprawne przeprowadzenie wywiadu ze szkolną panią pielęgniarką, czy wymyślenie krzyżówki.

Na okładkę trafia zawsze tematyczny rysunek, wybrany przez dzieci w tajnym głosowaniu. Tym razem, po raz drugi, gazetkę ozdobiła zosina praca, której z wakacjami najbardziej skojarzyła się piłka.

Dzieciaki z klasą

Zauważcie jak bardzo piłka przypomina kolorowy egzemplarz, którym bawiła się jako mały bobas:) Teraz również poświęcamy sporo czasu na zabawę dmuchaną piłką, ucząc się w ogrodzie gry w siatkówkę, co Zosia bardzo polubiła.

Gra w piłkę (niekoniecznie nożną:), to chyba jedna z bardziej popularnych zabaw. O jej bogatej historii, można poczytać np. u Kopalińskiego. Mimo to, mam wrażenie, że to również jedna z mniej docenianych zabawek, która jednak jakby mimochodem towarzyszy nam przez całe życie. Dziadek dziewczynek ze strony ich taty, potrafił szyć ręcznie piękne skórzane piłki, z których niestety w rodzinie nie zachowała się żadna, nawet na starym zdjęciu. Wielka szkoda, bo takie piłki już chyba nie powstają.

Przeglądając zdjęcia znalazłam zaledwie kilka, na których uwieczniliśmy dziewczynki z piłkami i dwa z mojego własnego dzieciństwa, a przecież spędzamy z piłką mnóstwo czasu! Dzieci podobnie jak ja za szkolnych czasów, grają w „dwa ognie”, „kolanko”, później w siatkówkę, koszykówkę, piłkę ręczną i w „nogę”. Piłkowymi „maluchami” gramy w ping-ponga, a z Rozalią chodzimy też na kort tenisowy.

Nasze piłki

 stara piłka

Piłka to naprawdę świetny wynalazek:) Na koloniach, na które właśnie dziewczynki wyjechały, też pewnie będzie im towarzyszyła.

Udanych wakacji, w czasie których nie zapominajcie o piłce!

A na zakończenie wakacyjny rebus ze szkolnej gazetki:)

Rebus Gabrysia i Witka

Podobne Wpisy

Komentarze

  • Odpowiedz Ewa 5 lipca 2012 o 11:28

    Udanych wakacji:)

  • Odpowiedz carryikurkuma 25 lipca 2012 o 07:22

    świetne retro-zdjęcia! blog też super 🙂 pozdrawiam serdecznie

  • Odpowiedz marta 21 sierpnia 2012 o 13:08

    Aż mi się przypomniało dzieciństwo 🙂

  • Odpowiedz