Dzieci i sztuka Podróże z dziećmi Wszystkie kategorie

Palmy i wycinanki, czyli Wielkanoc na Kurpiach

9 kwietnia 2009

 

Zbliża się Wielkanoc, a nasz zestaw świątecznych ozdób i wycinanek, z każdym dniem jest coraz większy. Silnie zaznacza się w nich motyw kur:)

Wielkanocna kura

Wielkanocne wycinanki

Choć dzieci pracują wytrwale – tną, kleją i ozdabiają – to jednak nie bardzo wyobrażam sobie, że mogłybyśmy stworzyć tak ogromną palmę, jaką wiele rodzin przygotowuje na Kurpiach.

Palmy kurpiowskie

Największe z takich palm mogą mieć nawet 10 m wysokości, choć zazwyczaj są niższe, za to z mnóstwem kolorowych wstążek i bibułkowych kwiatów, przygotowywanych w domach i szkołach przez wiele miesięcy.

Palmy w parafii Łyse

Co roku, w Niedzielę Palmową, w wiosce Łyse, ma miejsce konkurs na najpiękniejszą z palm.

Palmy kurpiowskie - Łyse

Kurpiowskie palmy, przygotowuje również rodzina, z położonych w gminie Łyse, Lipnik, u której kilka lat temu spędzaliśmy święta wielkanocne.

Wnętrze kurpiowskiej chaty

Mieszkaliśmy w kurpiowskiej, drewnianej chacie i razem z kilkuletnimi dziećmi gospodarzy uczyliśmy się tworzyć bibułkowe kwiaty i wycinanki z papieru.

Papierowe ozdoby w kurpiowskiej chacie

Nasza, dwuletnia wtedy córka, choć nie próbowała jeszcze nic wycinać, była bardzo zaciekawiona kolorowymi ozdobami.

wycinanka kurpiowska

Radość życia, kolorowe odrodzenie – nierozłącznie związane ze Świętami Wielkiej Nocy – potęgowały się jeszcze dla nas, poprzez kontakt z kurpiowską tradycją: palmami, wycinankami i barwnymi strojami regionalnymi podczas mszy rezurekcyjnej.

Stroje kurpiowskie

Wielkanocny czas spędzaliśmy również na wycieczkach. Gospodarze zaprowadzili nas na rozlewiska, gdzie bobry budują żeremia, a nasza córka miała okazję spotkać się „oko w oko” z żabami.

Żeremia bobrowe 

Zwiedzaliśmy stary wiatrak i skansen w Nowogrodzie.

Wybraliśmy się na torfowisko „Serafin”, gdzie malowniczą drewnianą kładką można wędrować w głąb bagien. Żyje tu niezliczona ilość ciekawych roślin, owadów, ptaków i innych zwierząt, których poznanie ułatwiają tabliczki informacyjne umieszczone wzdłuż szlaku i drewniana wieża obserwacyjna.

Torfowisko "Serafin"

Wieczorem słuchaliśmy kurpiowskich opowieści, popijając wytwarzane przez gospodarza regionalne kozicowe piwo.

W czasie Wielkanocy, z przyjemnością wracamy do zdjęć i naszych wspomnień z Kurpii, a dziewczynki bardzo chciałby zrobić kiedyś – nawet całkiem małą – palmę.

Zgadywanka z palmami

Zgadywanka pochodzi z czasopisma “Jaś”

Podobne Wpisy

Komentarze

 • Odpowiedz museo.pl 1 maja 2010 o 10:05

  ach, te kurpie to zdolne ludzie. takie cuda z papieru robią…

 • Odpowiedz Frydzia 23 lutego 2013 o 00:46

  Dzień Dobry,
  Podobają mi się wycinanki, “zyrandole” i palmy kurpiowskie. Szukam motywu na okładkę do pieśni kurpiowskich Szymanowskiego. W piesniach są motywy jaworu, kaliny, koni, dziewczyny, chłopaka. Wiem tez, ze pieśni oryginalnie zebrał ksiądz z Myszyny.
  Czy mogę liczyć na jakaś sugestie i pomoc

 • Odpowiedz