Zbliża się Wielkanoc, a nasz zestaw świątecznych ozdób i wycinanek, z każdym dniem jest coraz większy. Silnie zaznacza się w nich motyw kur:)
Choć dzieci pracują wytrwale – tną, kleją i ozdabiają – to jednak nie bardzo wyobrażam sobie, że mogłybyśmy stworzyć tak ogromną palmę, jaką wiele rodzin przygotowuje na Kurpiach.
Największe z takich palm mogą mieć nawet 10 m wysokości, choć zazwyczaj są niższe, za to z mnóstwem kolorowych wstążek i bibułkowych kwiatów, przygotowywanych w domach i szkołach przez wiele miesięcy.
Co roku, w Niedzielę Palmową, w wiosce Łyse, ma miejsce konkurs na najpiękniejszą z palm.
Kurpiowskie palmy, przygotowuje również rodzina, z położonych w gminie Łyse, Lipnik, u której kilka lat temu spędzaliśmy święta wielkanocne.
Mieszkaliśmy w kurpiowskiej, drewnianej chacie i razem z kilkuletnimi dziećmi gospodarzy uczyliśmy się tworzyć bibułkowe kwiaty i wycinanki z papieru.
Nasza, dwuletnia wtedy córka, choć nie próbowała jeszcze nic wycinać, była bardzo zaciekawiona kolorowymi ozdobami.
Radość życia, kolorowe odrodzenie – nierozłącznie związane ze Świętami Wielkiej Nocy – potęgowały się jeszcze dla nas, poprzez kontakt z kurpiowską tradycją: palmami, wycinankami i barwnymi strojami regionalnymi podczas mszy rezurekcyjnej.
Wielkanocny czas spędzaliśmy również na wycieczkach. Gospodarze zaprowadzili nas na rozlewiska, gdzie bobry budują żeremia, a nasza córka miała okazję spotkać się „oko w oko” z żabami.
Zwiedzaliśmy stary wiatrak i skansen w Nowogrodzie.
Wybraliśmy się na torfowisko „Serafin”, gdzie malowniczą drewnianą kładką można wędrować w głąb bagien. Żyje tu niezliczona ilość ciekawych roślin, owadów, ptaków i innych zwierząt, których poznanie ułatwiają tabliczki informacyjne umieszczone wzdłuż szlaku i drewniana wieża obserwacyjna.
Wieczorem słuchaliśmy kurpiowskich opowieści, popijając wytwarzane przez gospodarza regionalne kozicowe piwo.
W czasie Wielkanocy, z przyjemnością wracamy do zdjęć i naszych wspomnień z Kurpii, a dziewczynki bardzo chciałby zrobić kiedyś – nawet całkiem małą – palmę.
Zgadywanka pochodzi z czasopisma “Jaś”
Komentarze
ach, te kurpie to zdolne ludzie. takie cuda z papieru robią…
Dzień Dobry,
Podobają mi się wycinanki, “zyrandole” i palmy kurpiowskie. Szukam motywu na okładkę do pieśni kurpiowskich Szymanowskiego. W piesniach są motywy jaworu, kaliny, koni, dziewczyny, chłopaka. Wiem tez, ze pieśni oryginalnie zebrał ksiądz z Myszyny.
Czy mogę liczyć na jakaś sugestie i pomoc