Dzieci gotują

Nowe latko w wersji muminkowej

1 stycznia 2013

Pisałam już kiedyś o noworocznym pieczywie obrzędowym zwanym w dawnej Polsce „Nowe latko”. Zajrzyjcie TUTAJ.

Myślę, że to bardzo dobry pomysł witać nowy rok zapachem świeżego ciasta. U nas, tegoroczną rolę „Nowego latka” spełniły bułeczki Mamusi Muminka. Przepis pochodzi z książki „Moomins Cookbook”.

Przepis na bułeczki Mamusi Muminka

Drożdżowe ciasto pięknie nam wyrosło, co na pewno zwiastuje pomyślność:) Uformowałyśmy z niego dość miękkie kuleczki, wduszając w nich kciukiem niewielkie wgłębienie na kawałeczek masła. Dziewczynki posmarowały jeszcze całość jajkiem i posypały cukrem.

Pieczenie bułeczek

W piecu bułeczki jeszcze bardziej urosły…

Bułeczki Mamusi Muminka

…i zaraz później stały już się naszym noworocznym śniadaniem. Podaliśmy je w towarzystwie konfitury z dyni i pomarańczy. Pyszne!

Śniadanko noworoczne z bułeczkami Mamusi Muminka

DOBREGO ROKU 2013!

/

Podobne Wpisy

Komentarze

 • Odpowiedz zakladka 1 stycznia 2013 o 16:40

  Ale smakowitości! Nie mam ręki do drożdżowego ciasta, może potrzebuję więcej prób w tym kierunku. Podziwiam też Wasz zapał do pieczenia, ja po świątach wrzucam na luz, sylwestrowe ciasto z bezą i malinami zostało kupione w cukierni. Ale u Was wszystko takie smaczne, że nic tylko znowu zakrzątać się przy blachach:)

  Pozdrawiam! Szczęśliwego Roku!

 • Odpowiedz Agnieszka (Pikinini) 2 stycznia 2013 o 07:17

  My też nie robimy za często drożdżowego pieczywa. Tym razem zrobiliśmy dokładnie jak w przepisie czyli nie za dużo mąki, ciasto miało się tylko oddzielać od ścianek. Było dość lejące ale odchodziło od rąk więc tak zostawiliśmy. I wyszły zgrabne i smaczne bułki:)
  Pozdrawiamy noworocznie!

 • Odpowiedz marpil 2 stycznia 2013 o 22:16

  …a ja tak bardzo żałuję, że dopiero dziś dotarłam do tego wpisu – za późno… i na następny rok musi czekać…

 • Odpowiedz Agnieszka (Pikinini) 4 stycznia 2013 o 22:30

  marpil,
  Bułeczki można przecież zrobić na jakiekolwiek weekendowe śniadanko! Na pewno nastroją Was optymistycznie na cały dzień:)
  Dziękuję za odwiedziny

 • Odpowiedz