Dzieci gotują Historia dzieciństwa

Nowe latko 2009

1 stycznia 2009

Dzień 1 stycznia, był w dawnej Polsce dniem przygotowywania obrzędowego pieczywa zwanego: „Nowe latko”.

W różnych regionach Polski, w różny sposób kultywowano tę tradycję, ale jej cel był ten sam: przekazanie wszystkim domownikom zaklętej siły, zdolnej pokonać choroby, zło, mającej sprowadzić pomyślność w nadchodzącym Nowym Roku. „Nowym latkiem” były zazwyczaj wypiekane z ciasta figurki zwierząt gospodarczych i dzikich. Najwięcej uciechy z tych zwierzątek, miały oczywiście bawiące się nimi dzieci, obdarowywane tak również przez swoich rodziców chrzestnych.

Czasami, ulepione zwierzątka ustawiano dodatkowo na zwiniętym w okrąg wałku z ciasta, symbolizującym rok, a ustawione na nim zwierzęta wkraczały kolejno w następujące po sobie pory roku, tworząc rodzaj magicznego, chroniącego przed złem kręgu.

Dziś dziewczynki również upiekły „nowe latko”. W ich wykonaniu ciasto przybrało formę Myszki Miki, pieczone w otrzymanym od Gwiazdora tosterze-gofrownicy. Posypane cukrem pudrem myszki, były przepyszne. Na pewno przyniosą nam dużo szczęścia w nadchodzącym roku.

 

Podobne Wpisy

Komentarze

 • Odpowiedz Ania 3 stycznia 2009 o 10:38

  Nigdy nie słyszałam o takim zwyczaju, ale bardzo mi się podoba. Współczesna forma “nowego latka” w postaci Myszki jest zaskakująco optymistyczna 😉 Ależ się uśmiałam, kiedy zobaczyłam tę wersję starego zwyczaju! Jak zwykle cała załoga Pikinini potrafi mile zaskoczyć!

 • Odpowiedz kotek 3 stycznia 2009 o 14:42

  Miau, jaka smakowita mysia!

 • Odpowiedz irbis 3 stycznia 2009 o 15:27

  Ciekawa tradycja. Już nie mogę doczekać się przyszłego roku, żeby ją wprowadzić do mojego domu.

 • Odpowiedz Nowe latko w wersji muminkowej | Pikinini 1 stycznia 2013 o 13:42

  […] Pisałam już kiedyś o noworocznym pieczywie obrzędowym zwanym w dawnej Polsce „Nowe latko”. Zajrzyjcie TUTAJ. […]

 • Odpowiedz