W różnych miejscach z dziećmi (Relacje z uczestnictwa w kulturze) Wszystkie kategorie

Nasza straż pożarna

6 maja 2012

 

Kiedy w roku 1932, w pobliskiej Kobylnicy powstała Ochotnicza Straż Pożarna, wioska była podpoznańskim letniskiem. O tym jak się tu żyło, pisze w polecanej przez nas książce, pani Wanda Wasik, córka założyciela i prezesa pierwszej, miejscowej straży.

 

Wczoraj miała miejsce uroczystość obchodów 80-lecia jednostki i oddania nowej remizy strażackiej, w której znalazło się też miejsce na wiejską świetlicę.

 OSP w Kobylnicy

Miejsce ma duży potencjał integracji licznych już bardzo mieszkańców, z których przeważająca większość pracuje w Poznaniu, a spędzanie czasu wolnego również nie wiąże specjalnie z miejscem, w którym zbudowali domy.

Liczyliśmy więc na aktywności przybliżające historię miejsca, opowieści o strażackich akcjach (można było zorganizować np. wystawę zdjęć, starego sprzętu), warsztaty rodzinne promujące bezpieczeństwo i zaznajamiające z pracą strażaków. W pobliżu znajduje się świetny park linowy, idealne wręcz miejsce na weekendowy piknik. Warto byłoby przy tej okazji poinformować również jak można zostać ochotniczym strażakiem i co będzie się działo w nowej świetlicy.

Tymczasem, zabrakło podstawowych informacji o uroczystości – w internecie, na plakatach, ulotkach. O wydarzeniu powiedział jedynie – w ogłoszeniach parafialnych – proboszcz. Dlatego też w ogóle zajrzeliśmy do remizy. Przemówieniom bardzo licznych gminnych władz nie było końca i trudno już było mi się zorientować, kto jest lepszym ojcem czy matką sukcesu budowy remizy. Mam nadzieję jednak, że to jedynie początek ożywienia „urzędniczego ciała” i zarazem ożywienia kulturalnego tego miejsca, czego z całego serca mu życzę.

Remiza w Kobylnicy

Pozytywnie – zaskoczona byłam liczbą ochotniczych strażaków i nowoczesnym sprzętem, którym dysponują.

Nasi strażacy

Zwróciliśmy też uwagę na drewnianą rzeźbę św. Floriana – patrona strażaków, wyeksponowaną w przedsionku remizy. Może kiedyś dowiemy się skąd się tam wzięła.

św. Florian w Kobylnicy

Naszym strażakom życzymy bezpiecznej pracy i dziękujemy, że się jej podjęli.

A w ramach kulturalnych aktywności w nowej świetlicy, proponujemy np. – połączony z warsztatami – pokaz fragmentów filmów z ostrzeżeniem przed pożarem w tle.

Role strażaków zagrali przecież Reksio oraz Bolek i Lolek. Strażackie epizody pojawiają się w naszym ulubionym polskim filmie „Bułeczka”, a strażak Sam to już postać kultowa;

Znacie jeszcze inne filmowe motywy strażackie dla dzieci?

httpv://www.youtube.com/watch?v=YstqyLbl2co

 

Podobne Wpisy

Komentarze

  • Odpowiedz Blog o poranku 6 maja 2012 o 21:13

    Z bajeczkami nie pomogę ale relacja ujęła mnie za serce. Pozdrawiam ciepło 🙂

  • Odpowiedz Agnieszka (Pikinini) 7 maja 2012 o 05:45

    Magdo, dziękuję za miłe odwiedziny:)

  • Odpowiedz