Wydarzenia

Księżniczka malarstwa polskiego

3 marca 2009

Na tę wystawę planowałam pójść sama. To pierwsza powojenna prezentacja prac Zofii Stryjeńskiej, niezwykłej artystki okresu art deco, ale i niezwykłej kobiety o barwnym, tak jak jej twórczość życiorysie.

Czytając jej pamiętniki i wspomnienia o niej, skupiłam się na poszukiwaniu w pracach Stryjeńskiej, śladów trudnych wewnętrznych przeżyć, romansowych perypetii, życia w środowisku międzywojennej bohemy i osobistych tragedii.

Jej osobowość artystyczna była jednak na tyle silna, że dominowała nad całym jej życiem. Obrazy tchną niezwykła mocą koloru, zdecydowanej kreski i konsekwencji stylu. Z równą powagą oddają rzeczywistość ludowego folkloru jak i słowiańskich legend, baśni i prastarych wierzeń.

To, że zabiorę na wystawę dzieci, wydało mi się nagle oczywiste.

Tym bardziej, że eksponowane miały zostać nie tylko obrazy ale i przedmioty użytkowe projektowane przez Stryjeńską: szachy, pocztówki, dekoracje teatralne i zabawki.

.

Smok Stryjeńska

 

Wtedy też odkryłam pięknie wydany przewodnik po wystawie, przygotowany specjalnie dla dzieci.

.

Stryjeńska Przewodnik

 

W domu przeczytałyśmy go kilkakrotnie, oglądałyśmy reprodukcje, rozwiązywałyśmy zadania: kolorowanki, zgadywanki, wymyślanie bajek i tworzenie papierowych zabawek.

.

Stryjeńska dla dzieci

Zofia Stryjeńska

Później poszłyśmy na wystawę, na której dzieci czuły się już jak wśród dobrych znajomych. Nawzajem pokazywały sobie rozpoznawane prace i powtarzające się motywy: pory roku, słowiańskich bogów, legendarne opowieści o Piaście Kołodzieju, polskie tańce i obrzędy, morskie zwierzęta z dekoracji na statku „Batory”.

.

Stryjeńska Piast

 

Na wystawie byłyśmy jeszcze przed naszym wyjazdem na narty. Dziś wycięłyśmy i złożyłyśmy, dołączone do przewodnika, kartonowe klocki zaprojektowane przez Stryjeńską.

.

Układanka klockowa Stryjeńska

 

Dzieci mogą ułożyć z nich 6 obrazków z polskimi obrzędami ludowymi.

 

Stryjeńska klocki

Pamiętam, że jako dziecko z przyjemnością układałam podobne klocki. Teraz jednak gdy dominują puzzle,  ta zabawa staje się dla dzieci niemal nowym odkryciem.

 

Klocki Stryjeńskiej

Muzeum Narodowe w Poznaniu, wystawa „Zofia Stryjeńska (1891-1976)”, 25.01 – 8.03. 2009. Wystawa przygotowana przez Muzeum Narodowe w Krakowie

Agnieszka Kwiatkowska „Księżniczka malarstwa polskiego. Przewodnik dla dzieci po wystawie Zofii Stryjeńskiej”, wyd. Muzeum Narodowe w Krakowie 2008

 

Podobne Wpisy

Komentarze

Odpowiedz