Kolejne piękne miejsce w Alzacji, gdzie można spotkać bociany. Rezerwat zajmuje się ochroną i reintrodukcją tych ptaków, ale również wydr i chomików europejskich, będących częścią alzackiego ekosystemu. Misją NaturOparC jest również edukacja. Zapraszamy na spacer po tym ciekawym miejscu…
Dlaczego bociany, wydry i chomiki?
To na nich koncentruje się działalność ośrodka. Bociany białe, wydry europejskie i chomiki europejskie są zagrożonymi wyginięciem gatunkami, typowymi dla regionu Alzacji. W ośrodku, poprzez dedykowane im programy, reintrodukuje się i przywraca zwierzęta ich naturalnemu środowisku.
Bociany zawsze mieszkały w Alzacji ale w latach 80. pozostały tu tylko 2 pary. Przyczynami znikania ptaków były używane w rolnictwie pestycydy, polowania w północnej Afryce i linie energetyczne. NaturOparC reintrodukował ponad 3500 bocianów. Blisko 1000 par znów osiedliło się w Alzacji.
Wydra zniknęła z naturalnego środowiska Alzacji już w XIX wieku. Reintrodukcja wydr rozpoczęła się w 1998 roku i do tej pory sześć sztuk zostało wypuszczonych na wolność.
Chomik europejski jest we Francji zagrożony wyginięciem. Nie sprzyjają mu masowe uprawy kukurydzy gdyż chomiki preferują w swej diecie inne zboża. Hodowla i reintrodukcja chomików trwa od 2006 roku.
Wszystkim zwierzętom można długo się przyglądać. Mają do dyspozycji dużo, wspaniale zagospodarowanej przestrzeni. Co ważne, również my, zwiedzający mamy szansę na dokładne ich oględziny. Wydry można również podglądać z perspektywy podwodnej, wchodząc do specjalnego, ziemnego tunelu. Mnie zaciekawiły w nim również, dobrze widoczne, korzenie drzew! Wszędzie znajduje się bardzo dużo ciekawych tablic edukacyjnych (wszystkie informacje są tylko po francusku).
Inne atrakcje NaturOparC
Rezerwat to nie tylko bociany, wydry i chomiki. Są tu też inne ciekawe zwierzaki – nutrie, szopy, świnki morskie… Bardzo podobał nam się roślinny labirynt, w którym ukryto ciekawostki i zadania poświęcone różnym zmysłom. Można było dotknąć różnych rodzajów zwierzęcych sierści, odgadnąć do jakiego zwierzęcia należy dany zapach czy sprawdzić jak one widzą świat. Labirynt zobaczycie na filmiku. Świetnym miejscem była również część poświęcona winnicom (można porównać i dowiedzieć się więcej o alzackich szczepach winogron), a także część ogrodowa, skoncentrowana na eko uprawach, kompostowaniu, owadach i ptakach w ogrodzie. Uczestniczyliśmy też w organizowanym na terenie rezerwatu pokazie pływackich możliwości różnych zwierząt. Nie wykonywały one żadnych sztuczek a jedynie łowiły ryby rzucane im jako pokarm. Jestem pod wrażeniem szybkości jaką potrafią w wodzie rozwijać kormorany, wydry, pingwiny czy foki.
Filmik
Zwierzaki najlepiej podziwiać w ruchu. Przyznam się, że za zwinnymi wydrami i innymi pływakami, trudno było mi nadążyć okiem i kamerą 🙂
Informacje praktyczne
Strona rezerwatu: TUTAJ (informacje tylko po francusku). Wszystkie atrakcje w samym rezerwacie są również dostępne tylko w języku francuskim.
NaturOparC leży na szlaku win, niedaleko miasteczka Hunawihr, w bardzo spokojnym miejscu do którego najlepiej dojechać autem. Od naszego Kaysersberg oddalone o kilkanaście kilometrów. Po wizycie w rezerwacie, pojechaliśmy do pobliskiego, uroczego Riquewihr.
Komentarze