Dzieci i sztuka Poznań Wydarzenia

Ale kino!

18 grudnia 2008

Jedną z przedświątecznych przyjemności, stała się dla nas wyprawa do kina.
Od 12 do 20 grudnia trwa w Poznaniu przegląd filmów w ramach  26 Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza – Ale Kino!

Festiwalowe filmy różnią się znacznie od tych, które oferuje masowa, kinowa dystrybucja. Bardzo chciałabym obejrzeć je wszystkie!

Niestety, na przeszkodzie stoją godziny projekcji, kiedy to pracujące matki przebywają w pracy, a ich dzieci w placówkach edukacyjno-wychowawczych. Pozostaje, wobec tego, mieć nadzieję, że nauczyciele, również chętnie zapoznają dzieci ze sztuka filmową, a samemu wybrać się do kina w wolny weekend.
Tak też zrobiłyśmy w ostatnią niedzielę.
Wybrałyśmy zestaw krótkometrażowych, polskich filmów animowanych z lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych, wyświetlanych w związku z obchodami 60-lecia polskiej animacji.

Projekcja połączona była z formą teatralną. Już przed wejściem, natknęłyśmy się na biegające kartony z filmami, które później znalazły się też w sali kinowej. W magiczny nastrój starego filmu, wprowadził dzieci aktor, angażując je do wspólnej zabawy.

 

Obejrzałyśmy całkiem sporo filmów: „Pan Maluśkiewicz i wieloryb”, „Koziołeczek”, „Abc”, „Małpa w kąpieli”, „Pan Słoń”, „Na podwórku”, „O grzebieniu, który nie chciał myć zębów”, „Pyza”.

 

Sztuka animacji bardzo rozwinęła się przez te kilkadziesiąt lat, ale miejmy nadzieję, że jej dalszy rozwój to nie tylko coraz doskonalsza technika, ale i coraz lepsze i wartościowsze filmy.

 

Ale Kino!

Podobne Wpisy

Komentarze

Odpowiedz